O czym musisz pamiętać instalując ładowarkę do samochodów elektrycznych w swoim garażu?

Instalacja ladowarki elektrycznej w garażu

Planujesz instalację ładowarki do aut elektrycznych (wallbox) w swoim garażu? Jeśli nie masz wystarczających umiejętności technicznych wówczas zainstalowanie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego może się wydać zadaniem skomplikowanym. Od czego trzeba zacząć oraz czy można przeprowadzić instalację stacji samodzielnie? Ile kosztuje montaż wallboxa? W artykule postaramy się wyjaśnić jakie czynniki są kluczowe przy planowaniu montażu oraz co powinno zwrócić waszą szczególną uwagę podczas planowania instalacji.

Jeśli jesteś użytkownikiem samochodu elektrycznego lub planujesz jego zakup to ładowanie go z domowej stacji ładowania jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jak wygląda montaż takiej ładowarki w garażu, o czym musisz pamiętać i na co powinieneś zwrócić uwagę, na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czy mogę samodzielnie zainstalować ładowarkę do samochodów elektrycznych w swoim domu?

Jeżeli posiadasz uprawnienia SEP w odpowiednich kategoriach wówczas jesteś odpowiednio przygotowany, aby samodzielnie zainstalować ładowarkę. W przeciwnym wypadku zleć to zadanie elektrykowi, który posiada świadectwo kwalifikacyjne SEP. Powierzając zadanie fachowcom, masz pewność, że ładowarka zostanie prawidłowo i bezpiecznie zamontowana. Pozwoli to też w przyszłości uniknąć awarii. Pamiętaj, że niektóre urządzenia ładujące tracą swoje gwarancje, jeśli nie zostaną zainstalowane przez uprawnionego elektryka. Przed rozpoczęciem poszukiwań fachowca upewnij się, że ładowarka posiada instrukcję montażu w języku polskim. Jeśli nie, wówczas spytaj fachowca o kwalifikacje językowe.

Gdzie znaleźć odpowiednią firmę zajmującą się instalacją ładowarek do aut elektrycznych?

Najlepiej skorzystać z instalatora rekomendowanego przez producenta ładowarki lub sprzedawcę. Doświadczeni sprzedawcy podpowiedzą Ci jaką ładowarkę wybrać, a nierzadko zarekomendują instalatora, który posiada doświadczenie z konkretnym produktem.

Jeśli z jakichś względów nie jest to możliwe, wówczas do wyboru masz kilka opcji: możesz zapytać znajomych, którzy instalację mają już za sobą i na pewno mają kontakt do odpowiedniej sprawdzonej osoby, możesz również podpytać na forach kierowców pojazdów elektrycznych, skonsultować się z lokalnym sprzedawcą samochodów lub wyszukać doświadczonych instalatorów online.

Jak wygląda i ile trwa proces instalacji ładowarki do samochodów elektrycznych?

Przed zakupem zawsze upewnij się, że domowa instalacja elektryczna przystosowana jest, aby dostarczyć zasilania o odpowiednich parametrach oraz że posiadasz odpowiedni zapas mocy. Aby tego dokonać wykonaj zdjęcia domowej rozdzielnicy oraz miejsca montażu stacji i prześlij je fachowcowi. Możesz także zaprosić go na wizję lokalną. Pamiętaj jednak, aby szanować czas i zdrowie swoje oraz wykonawcy, redukując kontakt bezpośredni i załatwiając sprawy zdalnie, jeśli tylko to możliwe.

Jeśli to konieczne elektryk przeprowadzi niezbędne zmiany w instalacji elektrycznej, prowadząc do miejsca montażu przewody o większych przekrojach. Czas i koszt ewentualnych zmian jest trudny do oszacowania i zależy od konkretnych warunków. Sam montaż ładowarki zajmuje zwykle około 2-4 godzin i obejmuje wykonanie połączeń, montaż ładowarki oraz jej uruchomienie. Idealnie, jeśli twój fachowiec dysponuje specjalistycznym testerem, który symuluje komunikację między stacją a samochodem. Jest to jedna z rzeczy, o które warto zapytać przed zleceniem prac.

Po skończonej instalacji nie pozostaje Ci nic innego jak zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu i rozpocząć użytkowanie.

Trzy kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze usługi instalacji ładowarki do pojazdów elektrycznych

1. Bezpieczeństwo: najwyższy priorytet przy instalacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Bezpieczne zainstalowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych jest kluczowe, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego instalatora, który będzie posiadał stosowne uprawnienia. Przed montażem należy pamiętać również o sprawdzeniu parametrów domowej instalacji elektrycznej i zweryfikować dostępną rezerwę mocy w budynku. Będzie mieć to istotny wpływ na wybór mocy ładowarki. Warto wiedzieć, że:

  • 3,7 kW to 1 faza, 16 A,
  • 7,4 kW to 1 faza, 32A lub 2 fazy po 16A, w niektórych autach niemieckich,
  • 11 kW to 3 fazy po 16A,
  • 22 kW oznacza 3 fazy po 32A.

Ładowarka do samochodów elektrycznych, jak każde urządzenie elektryczne jest źródłem ryzyka porażenia prądem. Tak więc, jeśli nie zostanie prawidłowo zainstalowana, Ty i osoby w pobliżu (Twoja rodzina, przyjaciele lub sąsiedzi) jesteście narażeni na potencjalnie niebezpieczny kontakt z elektrycznością.

2. Spełnienie norm: instalacja ładowarki zgodna z przepisami

Wybór doświadczonego fachowca, posiadającego uprawnienia SEP, zajmującego się instalacją ładowarek oznacza również gwarancję zgodności instalacji z przepisami krajowymi, takimi jak np. przepisy budowlane i normy elektryczne.

3. Cena: całkowity koszt instalacji wallboxa

Zaangażowanie doświadczonego elektryka to inwestycja w bezpieczeństwo. Cena za prawidłową instalację wykonaną przez doświadczonego elektryka waha się od 700 do 2500 zł. Największy wpływ na tą cenę ma liczba roboczogodzin potrzebnych do realizacji zlecenia oraz stawka za godzinę pracy. Dobry specjalista ma swoją cenę. Na koszty wpływ mają również wymagania techniczne danej lokalizacji oraz rodzaj i ilość użytych materiałów.

Szacując koszty warto przyjąć większą liczbę roboczogodzin – specjalista przeprowadzający montaż ładowarki wykonuje fachową usługę i nie może pracować w pośpiechu. Warto zwrócić uwagę, że koszt montażu wolnostojącej ładowarki może być wyższy, w porównaniu do ładowarki montowanej na ścianie. W przypadku ładowarki stojącej jej instalacja wiąże się dodatkowo z zakupem słupka oraz nierzadko również z wykonaniem fundamentu.

Ładowanie samochodu elektrycznego koszt

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Najtańszą metodą ładowania samochodu elektrycznego jest uzupełnianie energii w domu – z gniazdka lub za pomocą własnej stacji (Wallbox). Dowiedz się ile wydasz na ładowanie samochodu w domu.
Bateria samochód elektryczny - czas ładowania

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Czas ładowania akumulatora w samochodzie elektrycznym zależy od jego pojemności oraz mocy prądu, jakim jest ładowany. Dowiedz się ile potrwa naładowanie auta w domu i w trasie.
BMW X5 PHEV Plug-in Electric Wallbox Pulsar Plus

Dlaczego ładowanie samochodu elektrycznego w hali garażowej jest całkowicie bezpieczne?

Ładowanie samochodów we wspólnej hali garażowej wzbudza często niepokój pozostałych użytkowników garażu związany z obawą o zagrożenie pożarem. Jak jednak pokazują statystyki, samochody elektryczne są pod tym względem bezpieczniejsze od…
Ładowanie samochodu elektrycznego kablem typu 2

Na co zwrócić uwagę przed zakupem stacji ładowania samochodu?

Przed wyborem stacji ładowania samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przedstawiamy ich listę, która pozwoli uniknąć błędów, ułatwi sformułowanie potrzeb i wybór najlepszej konfiguracji.
Rozliczenia z użytkownikami publicznych stacji ładowania samochodów

Pobieranie opłat za ładowanie samochodów elektrycznych

Dowiedz się na temat procesu pobierania opłat za ładowanie w stacjach ładowania samochodów elektrycznych oraz istotnych w tym kwestiach technicznych
Ładowarka naścienna Enelion Wallbox

Jak naładować samochód elektryczny?

Samochód elektryczny naładować można na kilka różnych sposobów. Uzupełnienie energii w bateriach możliwe jest: ze zwykłego lub siłowego gniazdka naściennego przy pomocy ładowarki przenośnej AC, z naściennej lub wolno stojącej…
Dopłaty do pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania

Dopłaty do samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania dla firm

Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.
Poznaj standardy wtyczek i gniazd ładowania prądem stałym

Standardy wtyczek i gniazd ładowania prądem stałym (DC)

W samochodach elektrycznych stosowane są rozmaite gniazda. Niektóre umożliwiają ładowanie prądem przemiennym, inne stałym, a niektóre jednym i drugim. Poniższy artykuł wyjaśnia, jakie rozróżniamy złącza do ładowania prądem stałym (DC).