Ile kosztuje 100km samochodem elektrycznym?

Koszt przejechania 100km elektrykiem

Pojazdy elektryczne są ekologiczne, ale czy także ekonomiczne? Jak kształtuje się zużycie energii na dystansie 100 km w ruchu miejskim, pozamiejskim i na trasie szybkiego ruchu? Szybko to wyliczamy.

Sprawdzamy ile kosztuje przejechanie 100 km samochodem elektrycznym na przykładzie jednego z popularnych samochodów kompaktowych, w którym średnie zapotrzebowanie na prąd w warunkach jazdy miejskiej wynosi 14,5 kWh, podmiejskiej 13,5 kWh a z prędkościami autostradowymi 20 kWh na 100 km.

Nasze wyliczenia prowadzimy dla trzech scenariuszy ładowania:

 1. Ładowanie w warunkach domowych
 2. Ładowanie na publicznej ładowarce AC
 3. Ładowanie na publicznej stacji ładowania samochodów DC

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu

Pierwszy wariant wyliczenia dotyczy ładowania akumulatora pojazdu w warunkach domowych. Przy założeniu, że średnia cena prądu w Polsce w 2021 waha się od 0,69 zł do 0,78 zł za kWh (kilowatogodzinę), czyli uśredniając 0,74 za kWh, to koszt przejechania 100 km elektrykiem wyniesie:

 • w ruchu miejskim (14,5 kWh) – 10,73 zł
 • w ruchu podmiejskim (13,4 kWh) – 9,99 zł
 • na autostradzie (20 kWh) – 14,8 zł

Koszty te można znacząco ograniczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest korzystanie z taryf nocnych dostawców energii, które oferują niższe stawki np. w godzinach od 22 wieczorem do 5 rano. Inną metodą redukcji kosztów ładowania samochodu jest ładowanie z instalacji fotowoltaicznej.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w publicznej stacji AC

Dla naszych wyliczeń korzystamy ze stawek największej sieci stacji ładowania w Polsce.

Uzupełniając energię elektryczną na publicznej stacji ładowania samochodów elektrycznych, należy liczyć się z opłatami rzędu 1,31 zł za kWh dla ładowania prądem zmiennym (AC). W takim scenariuszu mamy do dyspozycji 3 darmowe godziny postoju. Po wykorzystaniu tego czasu naliczane są dodatkowe opłaty za parkowanie.

Ładując auto na publicznej stacji AC, w której koszt 1 kWh wynosi 1,31 zł, koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym będzie kosztował odpowiednio:

 • w ruchu miejskim (14,5 kWh) – 18,99 zł
 • w ruchu podmiejskim (13,5 kWh) – 17,68 zł
 • na autostradzie (20 kWh) – 19,38 zł

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w publicznej stacji DC

Koszt energii dostępnej w szybkiej ładowarce DC o mocy do 40 kW wynosi obecnie 2,27 zł/kWh oraz 2,52 zł/kWh za ładowanie z mocą od 40 do 150 kW. Czas darmowego parkowania wyniesie w tym przypadku 30 minut. W takiej sytuacji koszty przejechania 100 km samochodem elektrycznym ukształtują się następująco:

 • w ruchu miejskim (14,5 kWh) – 36,54 zł
 • w ruchu podmiejskim (13,5 kWh) – 34,02 zł
 • na autostradzie (20 kWh) – 50,40 zł

Podsumowanie

Z punktu widzenia eksploatacji, najniższy koszt przejechania 100km samochodem elektrycznym jest ładując auto w warunkach domowych. By jednak przyspieszyć ten proces, należy zainwestować w szybką ładowarkę naścienną Wallbox lub przenośną, zasilaną z gniazda siłowego, taka jak np. Zencar. Publiczne stacje ładowania doskonale sprawdzą się przy dłuższych podróżach. Nie oferują one jednak kierowcom aut elektrycznych tak wielkich korzyści finansowych.
Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących kosztów ładowania? Zachęcamy do przeczytania artykułu: ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego.

Gniazda do ładowania samochodów elektrycznych

Jakie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Pojazdy elektryczne można ładować prądem zmiennym lub stałym. Każda z tych metod ładowania oferuje specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania. W tym artykule dowiesz się jakie.
Ładowanie samochodu elektrycznego koszt

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Najtańszą metodą ładowania samochodu elektrycznego jest uzupełnianie energii w domu – z gniazdka lub za pomocą własnej stacji (Wallbox). Dowiedz się ile wydasz na ładowanie samochodu w domu.
Bateria samochód elektryczny - czas ładowania

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Czas ładowania akumulatora w samochodzie elektrycznym zależy od jego pojemności oraz mocy prądu, jakim jest ładowany. Dowiedz się ile potrwa naładowanie auta w domu i w trasie.
BMW X5 PHEV Plug-in Electric Wallbox Pulsar Plus

Dlaczego ładowanie samochodu elektrycznego w hali garażowej jest całkowicie bezpieczne?

Ładowanie samochodów we wspólnej hali garażowej wzbudza często niepokój pozostałych użytkowników garażu związany z obawą o zagrożenie pożarem. Jak jednak pokazują statystyki, samochody elektryczne są pod tym względem bezpieczniejsze od…
Instalacja ladowarki elektrycznej w garażu

O czym musisz pamiętać instalując ładowarkę do samochodów elektrycznych w swoim garażu?

Planujesz instalację ładowarki do aut elektrycznych (wallbox) w swoim garażu? Jeśli nie masz wystarczających umiejętności technicznych wówczas zainstalowanie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego może się wydać zadaniem skomplikowanym. Od czego…
Ładowanie samochodu elektrycznego kablem typu 2

Na co zwrócić uwagę przed zakupem stacji ładowania samochodu?

Przed wyborem stacji ładowania samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przedstawiamy ich listę, która pozwoli uniknąć błędów, ułatwi sformułowanie potrzeb i wybór najlepszej konfiguracji.
Rozliczenia z użytkownikami publicznych stacji ładowania samochodów

Pobieranie opłat za ładowanie samochodów elektrycznych

Dowiedz się na temat procesu pobierania opłat za ładowanie w stacjach ładowania samochodów elektrycznych oraz istotnych w tym kwestiach technicznych
Ładowarka naścienna Enelion Wallbox

Jak naładować samochód elektryczny?

Samochód elektryczny naładować można na kilka różnych sposobów. Uzupełnienie energii w bateriach możliwe jest: ze zwykłego lub siłowego gniazdka naściennego przy pomocy ładowarki przenośnej AC, z naściennej lub wolno stojącej…