Jakie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Gniazda do ładowania samochodów elektrycznych

Pojazdy elektryczne (z ang. BEV – Battery Electric Vehicle) można ładować prądem zmiennym (ang. AC – Alternating Current) lub stałym (ang. DC – Direct Current). Każda z tych metod ładowania oferuje specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania. W tym artykule dowiesz się jakie.

Gniazda ładowania prądem przemiennym

Najbardziej rozpowszechnionym w Europie standardem ładowania samochodów elektrycznych jest gniazdo Typu 2 (Type 2). Określa je norma IEC 62196-2. Ten model występuje w niemal wszystkich popularnych BEV oferowanych na europejskim rynku. Poza uniwersalnością, Typ 2 ma także zaletę, iż oferowany jest w wariancie jedno- lub trójfazowym, dzięki czemu maksymalna moc, którą może dostarczyć to 22 kW (Typ 1 – 7,4 kW). Kolejnym plusem jest kompatybilność. Typ 2 jest zbieżny ze standardem CSS (z ang. Combined Charging System) lub tzw. „Combo 2”. Sprawia to, że możemy do auta podłączyć zarówno ładowarkę (AC), jak i wysokowydajną (DC). Uzupełnianie energii z dużą mocą ułatwia specjalna konstrukcja gniazda do ładowania samochodu elektrycznego wyposażona w 7 styków (pinów). Typ 2 zapewnia ładowanie prądem przemiennym nie większym niż 32 A i napięciem do 250V (jednofazowym) lub do 480V (trójfazowym).

Z kolei Typ 1 (Type 1) to rodzaj gniazda ładowania samochodów elektrycznych, który wywodzi się z rynku północnoamerykańskiego i jest m.in. stosowany w oferowanych tam pojazdach. Występuje także w wybranych modelach azjatyckich, a nawet europejskich. Umożliwia on ładowanie wyłącznie prądem przemiennym (AC), jednofazowym nie większym niż 32 A i napięciem do 250V.

Gniazda ładowania prądem stałym

Oprócz wspomnianego wyżej złącza CCS, które powszechne jest obecnie w nowych samochodach elektrycznych na rynku europejskim, spotykanym modelem wtyczek DC jest tzw. CHAdeMO. Jest to nazwa handlowa złącza, które było jednym z pierwszych na rynku. Umożliwiało szybkie ładowanie prądem stałym (DC) o dużym natężeniu. Wykorzystywany jest on głównie przez wybrane azjatyckie i francuskie marki. Co ciekawe ten standard umożliwia przepływ energii elektrycznej w dwóch kierunkach. Oznacza to, że pojazd może także oddawać energię np. do infrastruktury w ramach standardu V2G (z ang. Vehicle to Grid).

Ładowanie samochodu elektrycznego koszt

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Najtańszą metodą ładowania samochodu elektrycznego jest uzupełnianie energii w domu – z gniazdka lub za pomocą własnej stacji (Wallbox). Dowiedz się ile wydasz na ładowanie samochodu w domu.
Bateria samochód elektryczny - czas ładowania

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Czas ładowania akumulatora w samochodzie elektrycznym zależy od jego pojemności oraz mocy prądu, jakim jest ładowany. Dowiedz się ile potrwa naładowanie auta w domu i w trasie.
BMW X5 PHEV Plug-in Electric Wallbox Pulsar Plus

Dlaczego ładowanie samochodu elektrycznego w hali garażowej jest całkowicie bezpieczne?

Ładowanie samochodów we wspólnej hali garażowej wzbudza często niepokój pozostałych użytkowników garażu związany z obawą o zagrożenie pożarem. Jak jednak pokazują statystyki, samochody elektryczne są pod tym względem bezpieczniejsze od…
Instalacja ladowarki elektrycznej w garażu

O czym musisz pamiętać instalując ładowarkę do samochodów elektrycznych w swoim garażu?

Planujesz instalację ładowarki do aut elektrycznych (wallbox) w swoim garażu? Jeśli nie masz wystarczających umiejętności technicznych wówczas zainstalowanie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego może się wydać zadaniem skomplikowanym. Od czego…
Ładowanie samochodu elektrycznego kablem typu 2

Na co zwrócić uwagę przed zakupem stacji ładowania samochodu?

Przed wyborem stacji ładowania samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przedstawiamy ich listę, która pozwoli uniknąć błędów, ułatwi sformułowanie potrzeb i wybór najlepszej konfiguracji.
Rozliczenia z użytkownikami publicznych stacji ładowania samochodów

Pobieranie opłat za ładowanie samochodów elektrycznych

Dowiedz się na temat procesu pobierania opłat za ładowanie w stacjach ładowania samochodów elektrycznych oraz istotnych w tym kwestiach technicznych
Ładowarka naścienna Enelion Wallbox

Jak naładować samochód elektryczny?

Samochód elektryczny naładować można na kilka różnych sposobów. Uzupełnienie energii w bateriach możliwe jest: ze zwykłego lub siłowego gniazdka naściennego przy pomocy ładowarki przenośnej AC, z naściennej lub wolno stojącej…
Dopłaty do pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania

Dopłaty do samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania dla firm

Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.