Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Ładowanie samochodu elektrycznego koszt

Najtańszą metodą ładowania samochodu elektrycznego jest uzupełnianie energii w domu. Poznaj koszt ładowania w domu oraz w publicznych punktach.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu może odbywać się z gniazdka lub za pomocą własnej stacji (Wallbox). Cena energii zależy od Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz posiadanej taryfy.

Wyróżniamy trzy taryfy

  1. G11 – ze stałą ceną prądu przez całą dobę,
  2. G12 – tzw. dwustrefowa, w której ceny energii są niższe w nocy,
  3. G12W – zwana weekendową, która charakteryzuje się niższymi cenami poza godzinami szczytu oraz  weekendy.

Przyjmując, że średnie ceny prądu w Polsce w 2021 roku wahają się między 0,69 zł a 0,78 zł za kWh. Uzupełnienie energii w akumulatorze trakcyjnym auta o pojemności 50 kWh (Opel Corsa-e, Mokka-e, Peugeot e-2008) będzie kształtowało się w granicach 34,5 – 39 zł, a przy baterii o pojemności 75kWh w granicach 51,75 zł – 58,50 zł. Baterie o pojemności około 75kWh znajdziemy w samochodach takich jak Skoda Enyaq, Volvo XC40 recharge, BMW iX3, Hyundai IONIQ, Volkswagen ID.4 czy w Mercedesie EQA. Zakładając, że zużycie energii w pojeździe elektrycznym wynosi od 10 do 25 kWh/100 km, to koszt pokonania dystansu 100 kilometrów wyniesie od niespełna 7 do ponad 19 zł. Ceny ładowania będą niższe, jeśli energia będzie uzupełniana nocą z wykorzystaniem preferencyjnych taryf i domowej fotowoltaiki.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w garażu

koszt ładowania samochodu w publicznym punkcie

Czasem jednak musimy naładować auto poza domem, korzystając z publicznego punktu – odpowiadamy ile w takich miejscach kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego. Wówczas naliczane są nie tylko kWh dostarczonej energii, ale też opłaty postojowe, zależne od indywidualnych planów taryfowych. Wpływ na koszt uzupełniania energii ma także moc, z jaką ładowany jest akumulator – prądem przemiennym (AC – tzw. ładowanie wolne) lub stałym (DC – tzw. ładowanie szybkie). Z punktu widzenia portfela kierowcy ważne jest także, czy jest to ładowanie jednorazowe czy w ramach abonamentu. Stawki za 1 kWh wahają się od 1,14 zł do 3,00 zł. Koszt przejechania 100 km po załadowaniu takiej energii wyniesie od 20 do 50 zł przy wspomnianej pojemności baterii. Będzie zatem dwu- lub czterokrotnie wyższy niż analogiczny wydatek poniesiony przy zastosowaniu domowej stacji ładowania pojazdu.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w punkcie publicznym

Popularne ładowarki do samochodów elektrycznych i akcesoria

Informacje na temat ładowania pojazdów

renault megane etech electric 2021 11 01

Elektryczne pojazdy Renault

Dobór samochodu elektrycznego lub hybrydy nie jest zadaniem prostym. Obecny rynek motoryzacyjny oferuje wiele samochodów, które dostarczają wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz dużej ilości przestrzeni dla osób oraz bagażu. Pośród rosnącej…
Dopłaty do stacji ładowania samochodów elektrycznych

Dopłaty do infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych

Podstawą globalnego sukcesu elektromobilności jest wzrost świadomości społecznej związany z zagrożeniami wynikającymi z rozwoju i eksploatacji transportu konwencjonalnego. By to osiągnąć konieczny jest system benefitów, w ramach którego można ubiegać…
Koszt przejechania 100km elektrykiem

Ile kosztuje 100km samochodem elektrycznym?

Pojazdy elektryczne są ekologiczne, ale czy także ekonomiczne? Jak kształtuje się zużycie energii na dystansie 100 km w ruchu miejskim, pozamiejskim i na trasie szybkiego ruchu? Szybko to wyliczamy. Sprawdzamy…
Gniazda do ładowania samochodów elektrycznych

Jakie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Pojazdy elektryczne można ładować prądem zmiennym lub stałym. Każda z tych metod ładowania oferuje specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania. W tym artykule dowiesz się jakie.