Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Ładowanie samochodu elektrycznego koszt

Najtańszą metodą ładowania samochodu elektrycznego jest uzupełnianie energii w domu. Poznaj koszt ładowania w domu oraz w publicznych punktach.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu może odbywać się z gniazdka lub za pomocą własnej stacji (Wallbox). Cena energii zależy od Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz posiadanej taryfy.

Wyróżniamy trzy taryfy

  1. G11 – ze stałą ceną prądu przez całą dobę,
  2. G12 – tzw. dwustrefowa, w której ceny energii są niższe w nocy,
  3. G12W – zwana weekendową, która charakteryzuje się niższymi cenami poza godzinami szczytu oraz  weekendy.

Przyjmując, że średnie ceny prądu w Polsce w 2021 roku wahają się między 0,69 zł a 0,78 zł za kWh. Uzupełnienie energii w akumulatorze trakcyjnym auta o pojemności 50 kWh (Opel Corsa-e, Mokka-e, Peugeot e-2008) będzie kształtowało się w granicach 34,5 – 39 zł, a przy baterii o pojemności 75kWh w granicach 51,75 zł – 58,50 zł. Baterie o pojemności około 75kWh znajdziemy w samochodach takich jak Skoda Enyaq, Volvo XC40 recharge, BMW iX3, Hyundai IONIQ, Volkswagen ID.4 czy w Mercedesie EQA. Zakładając, że zużycie energii w pojeździe elektrycznym wynosi od 10 do 25 kWh/100 km, to koszt pokonania dystansu 100 kilometrów wyniesie od niespełna 7 do ponad 19 zł. Ceny ładowania będą niższe, jeśli energia będzie uzupełniana nocą z wykorzystaniem preferencyjnych taryf i domowej fotowoltaiki.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w garażu

koszt ładowania samochodu w publicznym punkcie

Czasem jednak musimy naładować auto poza domem, korzystając z publicznego punktu – odpowiadamy ile w takich miejscach kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego. Wówczas naliczane są nie tylko kWh dostarczonej energii, ale też opłaty postojowe, zależne od indywidualnych planów taryfowych. Wpływ na koszt uzupełniania energii ma także moc, z jaką ładowany jest akumulator – prądem przemiennym (AC – tzw. ładowanie wolne) lub stałym (DC – tzw. ładowanie szybkie). Z punktu widzenia portfela kierowcy ważne jest także, czy jest to ładowanie jednorazowe czy w ramach abonamentu. Stawki za 1 kWh wahają się od 1,14 zł do 3,00 zł. Koszt przejechania 100 km po załadowaniu takiej energii wyniesie od 20 do 50 zł przy wspomnianej pojemności baterii. Będzie zatem dwu- lub czterokrotnie wyższy niż analogiczny wydatek poniesiony przy zastosowaniu domowej stacji ładowania pojazdu.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w punkcie publicznym

Gniazda do ładowania samochodów elektrycznych

Jakie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Pojazdy elektryczne można ładować prądem zmiennym lub stałym. Każda z tych metod ładowania oferuje specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania. W tym artykule dowiesz się jakie.
Bateria samochód elektryczny - czas ładowania

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Czas ładowania akumulatora w samochodzie elektrycznym zależy od jego pojemności oraz mocy prądu, jakim jest ładowany. Dowiedz się ile potrwa naładowanie auta w domu i w trasie.
BMW X5 PHEV Plug-in Electric Wallbox Pulsar Plus

Dlaczego ładowanie samochodu elektrycznego w hali garażowej jest całkowicie bezpieczne?

Ładowanie samochodów we wspólnej hali garażowej wzbudza często niepokój pozostałych użytkowników garażu związany z obawą o zagrożenie pożarem. Jak jednak pokazują statystyki, samochody elektryczne są pod tym względem bezpieczniejsze od…
Instalacja ladowarki elektrycznej w garażu

O czym musisz pamiętać instalując ładowarkę do samochodów elektrycznych w swoim garażu?

Planujesz instalację ładowarki do aut elektrycznych (wallbox) w swoim garażu? Jeśli nie masz wystarczających umiejętności technicznych wówczas zainstalowanie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego może się wydać zadaniem skomplikowanym. Od czego…
Ładowanie samochodu elektrycznego kablem typu 2

Na co zwrócić uwagę przed zakupem stacji ładowania samochodu?

Przed wyborem stacji ładowania samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przedstawiamy ich listę, która pozwoli uniknąć błędów, ułatwi sformułowanie potrzeb i wybór najlepszej konfiguracji.
Rozliczenia z użytkownikami publicznych stacji ładowania samochodów

Pobieranie opłat za ładowanie samochodów elektrycznych

Dowiedz się na temat procesu pobierania opłat za ładowanie w stacjach ładowania samochodów elektrycznych oraz istotnych w tym kwestiach technicznych
Ładowarka naścienna Enelion Wallbox

Jak naładować samochód elektryczny?

Samochód elektryczny naładować można na kilka różnych sposobów. Uzupełnienie energii w bateriach możliwe jest: ze zwykłego lub siłowego gniazdka naściennego przy pomocy ładowarki przenośnej AC, z naściennej lub wolno stojącej…
Dopłaty do pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania

Dopłaty do samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania dla firm

Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.