Jak wybrać domową lub przenośną ładowarkę samochodu/hybrydy plug in

Naścienna publiczna lub domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych Enelion Stilo

Przed podjęciem decyzji o zakupie domowej stacji ładowania warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które opisujemy w tym artykule.

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę dostępną moc domowego przyłącza oraz parametry konkretnego obwodu instalacji budynku, do którego zamierzamy podłączyć ładowarkę samochodu. Rzadko zdarza się aby domowa instalacja elektryczna pozwalała na podłączenie odbiornika energii o mocy większej niż 11 kilowatów (kW).

Specyfikacja samochodu

Jeśli stacja przeznaczona jest dla domu wówczas powinniśmy sprawdzić specyfikację auta jakie zamierzamy ładować. Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry wbudowanej wewnątrz auta przetwornicy prądu. Wśród najistotniejszych jej parametrów znajdują się: liczba faz zasilania i natężenie robocze (w amperach).

Oprócz tego należy sprawdzić typ gniazda, za pośrednictwem którego odbywa się ładownie. W przypadku domowych ładowarek AC do wyboru mamy praktycznie tylko gniazdo typu 1 lub typu 2.

Niemal wszystkie nowe auta elektryczne sprzedawane obecnie w Europie wyposażone są w gniazda ładowania typu 2. W przypadku starszych samochodów trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż niektóre popularne modele wyposażone były w gniazda typu 1. Dobrym przykładem jest tutaj pierwsza wersja Nissana Leaf.

Więcej informacji na temat rodzaju gniazd ładowania w popularnych modelach pojazdów znajdziesz w tym artykule naszego bloga:
Standardy wtyczek i gniazd samochodów elektrycznych (cz. 1/2)

Na koniec warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak ewentualną wymianę auta w perspektywie kilkuletniej. Warto rozważyć wygodę użytkowania jaką oferuje stacja z zamocowanym na stałe kablem. Kusząca może być jednak elastyczność i niższy koszt zakupu, oferowany przez ładowarki z wymiennym kablem.

Stacje przenośne

Rozważając wybór ładowarki dla domu nie powinniśmy pomijać urządzeń przenośnych. Ich ogromną zaletą jest nie tylko mobilność i wytrzymałość lecz także możliwość zasilania za pomocą gniazda naściennego Schuko (TE) lub siłowego CEE. Oznacza to, że taką przenośną ładowarkę podłączymy zarówno we własnym garażu jak i na parkingu hotelu, pensjonatu czy goszcząc u rodziny lub przyjaciół.

Większość takich ładowarek zapewnia możliwość przytwierdzenia do ściany budynku. Dzięki temu będziemy mogli potraktować taką stację jako stacjonarną. Zapewni to optymalną kombinację wygody i mobilności.

Domowe ładowarki DC

Przeznaczone dla domowych garażów ładowarki na prąd zmienny (AC) oferują stosunkowo niski koszt zakupu. Domowe stacje prądu stałego (DC) to już jednak kilkunastokrotnie wyższy wydatek. Powodem jest zupełnie inna konstrukcja, która wymaga kosztownej przetwornicy prądu wewnątrz takiego urządzenia.

O ile szybkość ładowania prądem zmiennym ograniczona jest mocą pokładowej przetwornicy auta, o tyle ograniczeniem szybkości ładowarki DC jest praktycznie jedynie moc jej samej.

Więcej informacji

Wiele przydatnych informacji na temat ładowania samochodów znajdziesz w opisie ładowarek oferowanych w naszym sklepie online.

Następny artykuł:
Jak wybrać ładowarkę samochodów elektrycznych, przeznaczoną dla hoteli, parkingów, biur i innych lokalizacji publicznych?

Ładowanie samochodu elektrycznego kablem typu 2

Na co zwrócić uwagę przed zakupem stacji ładowania samochodu?

Przed wyborem stacji ładowania samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przedstawiamy ich listę, która pozwoli uniknąć błędów, ułatwi sformułowanie potrzeb i wybór najlepszej konfiguracji.
Rozliczenia z użytkownikami publicznych stacji ładowania samochodów

Pobieranie opłat za ładowanie samochodów elektrycznych

Dowiedz się na temat procesu pobierania opłat za ładowanie w stacjach ładowania samochodów elektrycznych oraz istotnych w tym kwestiach technicznych
Ładowarka naścienna Enelion Wallbox

Jak naładować samochód elektryczny?

Samochód elektryczny naładować można na kilka różnych sposobów. Uzupełnienie energii w bateriach możliwe jest: ze zwykłego lub siłowego gniazdka naściennego przy pomocy ładowarki przenośnej AC, z naściennej lub wolno stojącej…
Dopłaty do pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania

Dopłaty do samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania dla firm

Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.
Poznaj standardy wtyczek i gniazd ładowania prądem stałym

Standardy wtyczek i gniazd ładowania prądem stałym (DC)

W samochodach elektrycznych stosowane są rozmaite gniazda. Niektóre umożliwiają ładowanie prądem przemiennym, inne stałym, a niektóre jednym i drugim. Poniższy artykuł wyjaśnia, jakie rozróżniamy złącza do ładowania prądem stałym (DC).
Stacja ładowania pojazdów

Jak wybrać ładowarkę dla miejsc publicznych: hoteli, parkingów, biur?

Dowiedz się jakie cechy powinna mieć publiczna ładowarka samochodów elektrycznych i sprawdź jak wybrać tę najlepszą, która spełni oczekiwania użytkowników!
Dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych

Dopłaty do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych

Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.
Ładowanie samochodu elektrycznego kablem typu 2

Moc stacji, a czas ładowania samochodu elektrycznego

Czas ładowania pojazdu zależy głównie od tego czy energii dostarczamy ze stacji AC czy DC. Skąd to rozróżnienie? Otóż, w dużym skrócie prąd stały (DC) nie wymaga przetworzenia zanim trafi…