Jak wybrać domową lub przenośną ładowarkę samochodu/hybrydy plug in

Naścienna publiczna lub domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych Enelion Stilo

Przed podjęciem decyzji o zakupie domowej stacji ładowania warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które opisujemy w tym artykule.

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę dostępną moc domowego przyłącza oraz parametry konkretnego obwodu instalacji budynku, do którego zamierzamy podłączyć ładowarkę samochodu. Rzadko zdarza się aby domowa instalacja elektryczna pozwalała na podłączenie odbiornika energii o mocy większej niż 11 kilowatów (kW).

Specyfikacja samochodu

Jeśli stacja przeznaczona jest dla domu wówczas powinniśmy sprawdzić specyfikację auta jakie zamierzamy ładować. Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry wbudowanej wewnątrz auta przetwornicy prądu. Wśród najistotniejszych jej parametrów znajdują się: liczba faz zasilania i natężenie robocze (w amperach).

Oprócz tego należy sprawdzić typ gniazda, za pośrednictwem którego odbywa się ładownie. W przypadku domowych ładowarek AC do wyboru mamy praktycznie tylko gniazdo typu 1 lub typu 2.

Niemal wszystkie nowe auta elektryczne sprzedawane obecnie w Europie wyposażone są w gniazda ładowania typu 2. W przypadku starszych samochodów trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż niektóre popularne modele wyposażone były w gniazda typu 1. Dobrym przykładem jest tutaj pierwsza wersja Nissana Leaf.

Więcej informacji na temat rodzaju gniazd ładowania w popularnych modelach pojazdów znajdziesz w tym artykule naszego bloga:
Standardy wtyczek i gniazd samochodów elektrycznych (cz. 1/2)

Na koniec warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak ewentualną wymianę auta w perspektywie kilkuletniej. Warto rozważyć wygodę użytkowania jaką oferuje stacja z zamocowanym na stałe kablem. Kusząca może być jednak elastyczność i niższy koszt zakupu, oferowany przez ładowarki z wymiennym kablem.

Stacje przenośne

Rozważając wybór ładowarki dla domu nie powinniśmy pomijać urządzeń przenośnych. Ich ogromną zaletą jest nie tylko mobilność i wytrzymałość lecz także możliwość zasilania za pomocą gniazda naściennego Schuko (TE) lub siłowego CEE. Oznacza to, że taką przenośną ładowarkę podłączymy zarówno we własnym garażu jak i na parkingu hotelu, pensjonatu czy goszcząc u rodziny lub przyjaciół.

Większość takich ładowarek zapewnia możliwość przytwierdzenia do ściany budynku. Dzięki temu będziemy mogli potraktować taką stację jako stacjonarną. Zapewni to optymalną kombinację wygody i mobilności.

Domowe ładowarki DC

Przeznaczone dla domowych garażów ładowarki na prąd zmienny (AC) oferują stosunkowo niski koszt zakupu. Domowe stacje prądu stałego (DC) to już jednak kilkunastokrotnie wyższy wydatek. Powodem jest zupełnie inna konstrukcja, która wymaga kosztownej przetwornicy prądu wewnątrz takiego urządzenia.

O ile szybkość ładowania prądem zmiennym ograniczona jest mocą pokładowej przetwornicy auta, o tyle ograniczeniem szybkości ładowarki DC jest praktycznie jedynie moc jej samej.

Więcej informacji

Wiele przydatnych informacji na temat ładowania samochodów znajdziesz w opisie ładowarek oferowanych w naszym sklepie online.

Następny artykuł:
Jak wybrać ładowarkę samochodów elektrycznych, przeznaczoną dla hoteli, parkingów, biur i innych lokalizacji publicznych?

Koszt przejechania 100km elektrykiem

Ile kosztuje 100km samochodem elektrycznym?

Pojazdy elektryczne są ekologiczne, ale czy także ekonomiczne? Jak kształtuje się zużycie energii na dystansie 100 km w ruchu miejskim, pozamiejskim i na trasie szybkiego ruchu? Szybko to wyliczamy. Sprawdzamy…
Gniazda do ładowania samochodów elektrycznych

Jakie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Pojazdy elektryczne można ładować prądem zmiennym lub stałym. Każda z tych metod ładowania oferuje specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania. W tym artykule dowiesz się jakie.
Ładowanie samochodu elektrycznego koszt

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Najtańszą metodą ładowania samochodu elektrycznego jest uzupełnianie energii w domu – z gniazdka lub za pomocą własnej stacji (Wallbox). Dowiedz się ile wydasz na ładowanie samochodu w domu.
Bateria samochód elektryczny - czas ładowania

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Czas ładowania akumulatora w samochodzie elektrycznym zależy od jego pojemności oraz mocy prądu, jakim jest ładowany. Dowiedz się ile potrwa naładowanie auta w domu i w trasie.
BMW X5 PHEV Plug-in Electric Wallbox Pulsar Plus

Dlaczego ładowanie samochodu elektrycznego w hali garażowej jest całkowicie bezpieczne?

Ładowanie samochodów we wspólnej hali garażowej wzbudza często niepokój pozostałych użytkowników garażu związany z obawą o zagrożenie pożarem. Jak jednak pokazują statystyki, samochody elektryczne są pod tym względem bezpieczniejsze od…
Instalacja ladowarki elektrycznej w garażu

O czym musisz pamiętać instalując ładowarkę do samochodów elektrycznych w swoim garażu?

Planujesz instalację ładowarki do aut elektrycznych (wallbox) w swoim garażu? Jeśli nie masz wystarczających umiejętności technicznych wówczas zainstalowanie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego może się wydać zadaniem skomplikowanym. Od czego…
Ładowanie samochodu elektrycznego kablem typu 2

Na co zwrócić uwagę przed zakupem stacji ładowania samochodu?

Przed wyborem stacji ładowania samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przedstawiamy ich listę, która pozwoli uniknąć błędów, ułatwi sformułowanie potrzeb i wybór najlepszej konfiguracji.
Rozliczenia z użytkownikami publicznych stacji ładowania samochodów

Pobieranie opłat za ładowanie samochodów elektrycznych

Dowiedz się na temat procesu pobierania opłat za ładowanie w stacjach ładowania samochodów elektrycznych oraz istotnych w tym kwestiach technicznych