Jak wybrać domową lub przenośną ładowarkę samochodu/hybrydy plug in

Naścienna publiczna lub domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych Enelion Stilo

Przed podjęciem decyzji o zakupie domowej stacji ładowania warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które opisujemy w tym artykule.

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę dostępną moc domowego przyłącza oraz parametry konkretnego obwodu instalacji budynku, do którego zamierzamy podłączyć ładowarkę samochodu. Rzadko zdarza się aby domowa instalacja elektryczna pozwalała na podłączenie odbiornika energii o mocy większej niż 11 kilowatów (kW).

Specyfikacja samochodu

Jeśli stacja przeznaczona jest dla domu wówczas powinniśmy sprawdzić specyfikację auta jakie zamierzamy ładować. Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry wbudowanej wewnątrz auta przetwornicy prądu. Wśród najistotniejszych jej parametrów znajdują się: liczba faz zasilania i natężenie robocze (w amperach).

Oprócz tego należy sprawdzić typ gniazda, za pośrednictwem którego odbywa się ładownie. W przypadku domowych ładowarek AC do wyboru mamy praktycznie tylko gniazdo typu 1 lub typu 2.

Niemal wszystkie nowe auta elektryczne sprzedawane obecnie w Europie wyposażone są w gniazda ładowania typu 2. W przypadku starszych samochodów trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż niektóre popularne modele wyposażone były w gniazda typu 1. Dobrym przykładem jest tutaj pierwsza wersja Nissana Leaf.

Więcej informacji na temat rodzaju gniazd ładowania w popularnych modelach pojazdów znajdziesz w tym artykule naszego bloga:
Standardy wtyczek i gniazd samochodów elektrycznych (cz. 1/2)

Na koniec warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak ewentualną wymianę auta w perspektywie kilkuletniej. Warto rozważyć wygodę użytkowania jaką oferuje stacja z zamocowanym na stałe kablem. Kusząca może być jednak elastyczność i niższy koszt zakupu, oferowany przez ładowarki z wymiennym kablem.

Stacje przenośne

Rozważając wybór ładowarki dla domu nie powinniśmy pomijać urządzeń przenośnych. Ich ogromną zaletą jest nie tylko mobilność i wytrzymałość lecz także możliwość zasilania za pomocą gniazda naściennego Schuko (TE) lub siłowego CEE. Oznacza to, że taką przenośną ładowarkę podłączymy zarówno we własnym garażu jak i na parkingu hotelu, pensjonatu czy goszcząc u rodziny lub przyjaciół.

Większość takich ładowarek zapewnia możliwość przytwierdzenia do ściany budynku. Dzięki temu będziemy mogli potraktować taką stację jako stacjonarną. Zapewni to optymalną kombinację wygody i mobilności.

Domowe ładowarki DC

Przeznaczone dla domowych garażów ładowarki na prąd zmienny (AC) oferują stosunkowo niski koszt zakupu. Domowe stacje prądu stałego (DC) to już jednak kilkunastokrotnie wyższy wydatek. Powodem jest zupełnie inna konstrukcja, która wymaga kosztownej przetwornicy prądu wewnątrz takiego urządzenia.

O ile szybkość ładowania prądem zmiennym ograniczona jest mocą pokładowej przetwornicy auta, o tyle ograniczeniem szybkości ładowarki DC jest praktycznie jedynie moc jej samej.

Więcej informacji

Wiele przydatnych informacji na temat ładowania samochodów znajdziesz w opisie ładowarek oferowanych w naszym sklepie online.

Następny artykuł:
Jak wybrać ładowarkę samochodów elektrycznych, przeznaczoną dla hoteli, parkingów, biur i innych lokalizacji publicznych?

Popularne ładowarki do samochodów elektrycznych i akcesoria

 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29091 11kW Typ 2 sila 16A 5 pin

  Przenośna ładowarka Zencar wallbox 11kW typ 2 na gniazdo siłowe 16A 5-pin

  1 318,00 1 398,00 
  Wybierz opcje
 • Uchwyt kabla ładowania samochodu elektrycznego

  Wieszaki i uchwyty na kable ładowania samochodów elektrycznych

  29,00 58,00 
  Wybierz opcje
 • Uchwyt naścienny stacji Zencar EVSE

  Uchwyt naścienny dla stacji Zencar EVSE

  44,00 
  Czytaj dalej
 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29088 Typ 1 sila 32A 5 pin

  Przenośna ładowarka dla samochodów elektrycznych Zencar 7,4kW na gniazdo siłowe CEE 32A

  1 097,00 
  Wybierz opcje
 • Adapter ładowarki EV gniazdko naścienne 220 230 V

  Adapter do zasilania przenośnej ładowarki EV z gniazdka naściennego 220V

  59,00 
  Czytaj dalej
 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29071 Typ 2 Schuko

  Przenośna 1-fazowa ładowarka samochodów Zencar zasilana z gniazdka 230V Schuko

  799,00 
  Wybierz opcje
 • Adapter ładowarki EV gniazdko siłowe 16 32 A

  Adapter siłowy 16/32A dla ładowarki przenośnej

  78,00 
  Wybierz opcje
 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29092 22kW Typ 2 sila 32A 5 pin

  Przenośna ładowarka Zencar wallbox 22kW Typ 2 na gniazdo siłowe 32A 5-pin

  1 869,00 
  Czytaj dalej

Informacje na temat ładowania pojazdów

renault megane etech electric 2021 11 01

Elektryczne pojazdy Renault

Dobór samochodu elektrycznego lub hybrydy nie jest zadaniem prostym. Obecny rynek motoryzacyjny oferuje wiele samochodów, które dostarczają wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz dużej ilości przestrzeni dla osób oraz bagażu. Pośród rosnącej…
Dopłaty do stacji ładowania samochodów elektrycznych

Dopłaty do infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych

Podstawą globalnego sukcesu elektromobilności jest wzrost świadomości społecznej związany z zagrożeniami wynikającymi z rozwoju i eksploatacji transportu konwencjonalnego. By to osiągnąć konieczny jest system benefitów, w ramach którego można ubiegać…
Koszt przejechania 100km elektrykiem

Ile kosztuje 100km samochodem elektrycznym?

Pojazdy elektryczne są ekologiczne, ale czy także ekonomiczne? Jak kształtuje się zużycie energii na dystansie 100 km w ruchu miejskim, pozamiejskim i na trasie szybkiego ruchu? Szybko to wyliczamy. Sprawdzamy…
Gniazda do ładowania samochodów elektrycznych

Jakie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Pojazdy elektryczne można ładować prądem zmiennym lub stałym. Każda z tych metod ładowania oferuje specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania. W tym artykule dowiesz się jakie.