Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Bateria samochód elektryczny - czas ładowania

Czas ładowania akumulatora trakcyjnego w samochodzie elektrycznym zależy od jego pojemności oraz prądu, jakim jest ładowany.

Ładowanie z wykorzystaniem prądu zmiennego

Korzystając z domowego gniazdka, 3-fazowych ładowarek typu wallbox lub mobilnych ładowarek na siłę korzystamy z prądu zmiennego (AC). Moc ładowania prądem przemiennym z domowego gniazdka 230V nie przekracza zazwyczaj 2,3 kW. Jednak domowe, 3-fazowe gniazdo siłowe 16A 400 V dostarczy nam energii o mocy około 11 kW. Naładowanie pojazdu z mocą 22kW jest nieco trudniejsze i wymagać będzie specjalnie przystosowanej 32-amperowej instalacji elektrycznej. Odpowiednie warunki techniczne dostępne są więc w obiektach przemysłowych, biurowych lub w budownictwie wielorodzinnym.

W praktyce uzupełnienie energii w akumulatorze o 50 kWh (Opel Corsa-e, Mokka-e, Peugeot e-2008) będzie trwało aż 21 godzin w przypadku zwykłego gniazdka 230V. Za pośrednictwem ładowarki 3-fazowej zajmie jednak zaledwie 4,5 godziny, a stacjonarny lub mobilny Wallbox może skrócić czas ładowania samochodu elektrycznego do 2,5 godziny.

Dla samochodów z baterią o pojemności 75kWh czas potrzebny na naładowanie baterii od 0-100% pojemności będzie wymagać około 7h przy ładowaniu z gniazdka siłowego lub z wallboxa i do 32h godzin z gniazdka naściennego. Wśród aut z bateriami o pojemności około 75kWh znajdziemy modele takie jak BMW iX3, Skoda Enyaq, Volkswagen ID.4, Volvo XC40 recharge, Hyundai IONIQ, czy w Mercedesie EQA.

Należy pamiętać, że ostatecznie moc ładowania prądem przemiennym zależy także od parametrów prostownika wbudowanego wewnątrz auta. Przed zakupem ładowarki warto sprawdzić więc nie tylko instalację zasilającą ale też specyfikację samochodu.

Czas ładowania samochodu elektrycznego prąd stały

Ładowanie z wykorzystaniem prądu stałego

Znacznie szybszą metodą uzupełniania energii jest korzystanie z prądu stałego (DC). Tak zwane szybkie ładowarki dysponują mocą od 40 do 350 kW. Pełne naładowanie akumulatora samochodu elektrycznego o pojemności 50kWh może zatem trwać krócej niż 30 minut. Rzadkością są w Polsce ładowarki DC o mocy wyższej 50 kW.

Korzystanie z szybkich ładowarek wiąże się jednak z kilkukrotnie droższymi cenami za 1 kWh niż w przypadku ładowania pojazdu w domu. Korzystając ze stacji publicznych, do rachunku należy doliczyć także opłatę operatora za czas spędzony na stanowisku do ładowania. Zwykle jest to od ok. 7 do 40 groszy za minutę, w zależności od planu i taryfikatora.Ładowanie samochodu elektrycznego prąd zmienny

Popularne ładowarki do samochodów elektrycznych i akcesoria

 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29091 11kW Typ 2 sila 16A 5 pin

  Przenośna ładowarka Zencar wallbox 11kW typ 2 na gniazdo siłowe 16A 5-pin

  1 318,00 1 398,00 
  Wybierz opcje
 • Uchwyt kabla ładowania samochodu elektrycznego

  Wieszaki i uchwyty na kable ładowania samochodów elektrycznych

  29,00 58,00 
  Wybierz opcje
 • Uchwyt naścienny stacji Zencar EVSE

  Uchwyt naścienny dla stacji Zencar EVSE

  44,00 
  Czytaj dalej
 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29088 Typ 1 sila 32A 5 pin

  Przenośna ładowarka dla samochodów elektrycznych Zencar 7,4kW na gniazdo siłowe CEE 32A

  1 097,00 
  Wybierz opcje
 • Adapter ładowarki EV gniazdko naścienne 220 230 V

  Adapter do zasilania przenośnej ładowarki EV z gniazdka naściennego 220V

  59,00 
  Czytaj dalej
 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29071 Typ 2 Schuko

  Przenośna 1-fazowa ładowarka samochodów Zencar zasilana z gniazdka 230V Schuko

  799,00 
  Wybierz opcje
 • Adapter ładowarki EV gniazdko siłowe 16 32 A

  Adapter siłowy 16/32A dla ładowarki przenośnej

  78,00 
  Wybierz opcje
 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29092 22kW Typ 2 sila 32A 5 pin

  Przenośna ładowarka Zencar wallbox 22kW Typ 2 na gniazdo siłowe 32A 5-pin

  1 869,00 
  Czytaj dalej

Informacje na temat ładowania pojazdów

renault megane etech electric 2021 11 01

Elektryczne pojazdy Renault

Dobór samochodu elektrycznego lub hybrydy nie jest zadaniem prostym. Obecny rynek motoryzacyjny oferuje wiele samochodów, które dostarczają wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz dużej ilości przestrzeni dla osób oraz bagażu. Pośród rosnącej…
Dopłaty do stacji ładowania samochodów elektrycznych

Dopłaty do infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych

Podstawą globalnego sukcesu elektromobilności jest wzrost świadomości społecznej związany z zagrożeniami wynikającymi z rozwoju i eksploatacji transportu konwencjonalnego. By to osiągnąć konieczny jest system benefitów, w ramach którego można ubiegać…
Koszt przejechania 100km elektrykiem

Ile kosztuje 100km samochodem elektrycznym?

Pojazdy elektryczne są ekologiczne, ale czy także ekonomiczne? Jak kształtuje się zużycie energii na dystansie 100 km w ruchu miejskim, pozamiejskim i na trasie szybkiego ruchu? Szybko to wyliczamy. Sprawdzamy…
Gniazda do ładowania samochodów elektrycznych

Jakie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Pojazdy elektryczne można ładować prądem zmiennym lub stałym. Każda z tych metod ładowania oferuje specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania. W tym artykule dowiesz się jakie.