Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Bateria samochód elektryczny - czas ładowania

Czas ładowania akumulatora trakcyjnego w samochodzie elektrycznym zależy od jego pojemności oraz prądu, jakim jest ładowany.

Ładowanie z wykorzystaniem prądu zmiennego

Korzystając z domowego gniazdka, ładowarek typu wallbox (jedno- bądź trójfazowych) lub z tzw. wolnych stacji ładowania, korzystamy z prądu zmiennego (AC – z ang. alternating current). Moc ładowania prądem przemiennym z domowej instalacji 230-woltowej przeważnie nie przekracza 2.3 kW, z gniazda 3-fazowego o napięciu 400 V – 11 kW lub nawet do 22kW przy użyciu Wallboxa lub niektórych ładowarek mobilnych, takich jak Zencar.

W praktyce uzupełnienie energii w akumulatorze o 50 kWh (Opel Corsa-e, Mokka-e, Peugeot e-2008) będzie trwało aż 21 godzin w przypadku zwykłej wtyczki. Za pośrednictwem ładowarki 3-fazowej zajmie 4,5 godziny, a Wallbox może skrócić czas ładowania samochodu elektrycznego do 2,5 godziny.

Dla samochodów z baterią o pojemności 75kWh czas potrzebny na naładowanie baterii od 0-100% pojemności będzie wymagać 7h przy ładowaniu z wallboxa do 32h godzin z gniazdka naściennego 2,3 kW. Wśród aut z bateriami o pojemności na poziomie około 75kWh znajdziemy modele takie jak BMW iX3, Skoda Enyaq, Volkswagen ID.4, Volvo XC40 recharge, Hyundai IONIQ, czy w Mercedesie EQA.

Czas ładowania samochodu elektrycznego prąd stały

Ładowanie z wykorzystaniem prądu stałego

Znacznie szybszą metodą uzupełniania energii jest korzystanie z prądu stałego (DC – direct current). Tak zwane szybkie ładowarki dysponują mocą od 40 do 350 kW i więcej. Pełne naładowanie akumulatora samochodu elektrycznego 50kWh będzie trwać niemal 1,5 godziny lub skróci się do 30 minut. Korzystanie z szybkich ładowarek wiąże się jednak z kilkukrotnie droższymi cenami za 1 kWh niż w przypadku ładowania pojazdu w domu. Rynkowe prawa są bezlitosne – im szybsze ładowanie, tym większa cena za 1 kWh. Korzystając ze stacji publicznych, do rachunku należy doliczyć także opłatę operatora za czas spędzony na stanowisku do ładowania. Zwykle jest to od ok. 7 do 40 groszy za minutę, w zależności od planu i taryfikatora.Ładowanie samochodu elektrycznego prąd zmienny

Gniazda do ładowania samochodów elektrycznych

Jakie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Pojazdy elektryczne można ładować prądem zmiennym lub stałym. Każda z tych metod ładowania oferuje specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania. W tym artykule dowiesz się jakie.
Ładowanie samochodu elektrycznego koszt

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Najtańszą metodą ładowania samochodu elektrycznego jest uzupełnianie energii w domu – z gniazdka lub za pomocą własnej stacji (Wallbox). Dowiedz się ile wydasz na ładowanie samochodu w domu.
BMW X5 PHEV Plug-in Electric Wallbox Pulsar Plus

Dlaczego ładowanie samochodu elektrycznego w hali garażowej jest całkowicie bezpieczne?

Ładowanie samochodów we wspólnej hali garażowej wzbudza często niepokój pozostałych użytkowników garażu związany z obawą o zagrożenie pożarem. Jak jednak pokazują statystyki, samochody elektryczne są pod tym względem bezpieczniejsze od…
Instalacja ladowarki elektrycznej w garażu

O czym musisz pamiętać instalując ładowarkę do samochodów elektrycznych w swoim garażu?

Planujesz instalację ładowarki do aut elektrycznych (wallbox) w swoim garażu? Jeśli nie masz wystarczających umiejętności technicznych wówczas zainstalowanie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego może się wydać zadaniem skomplikowanym. Od czego…
Ładowanie samochodu elektrycznego kablem typu 2

Na co zwrócić uwagę przed zakupem stacji ładowania samochodu?

Przed wyborem stacji ładowania samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przedstawiamy ich listę, która pozwoli uniknąć błędów, ułatwi sformułowanie potrzeb i wybór najlepszej konfiguracji.
Rozliczenia z użytkownikami publicznych stacji ładowania samochodów

Pobieranie opłat za ładowanie samochodów elektrycznych

Dowiedz się na temat procesu pobierania opłat za ładowanie w stacjach ładowania samochodów elektrycznych oraz istotnych w tym kwestiach technicznych
Ładowarka naścienna Enelion Wallbox

Jak naładować samochód elektryczny?

Samochód elektryczny naładować można na kilka różnych sposobów. Uzupełnienie energii w bateriach możliwe jest: ze zwykłego lub siłowego gniazdka naściennego przy pomocy ładowarki przenośnej AC, z naściennej lub wolno stojącej…
Dopłaty do pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania

Dopłaty do samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania dla firm

Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.