Dlaczego ładowanie samochodu elektrycznego w hali garażowej jest całkowicie bezpieczne?

BMW X5 PHEV Plug-in Electric Wallbox Pulsar Plus

Ładowanie samochodów we wspólnej hali garażowej wzbudza często niepokój pozostałych użytkowników garażu związany z obawą o zagrożenie pożarem. Jak jednak pokazują statystyki, samochody elektryczne są pod tym względem bezpieczniejsze od pojazdów konwencjonalnych. 

Czy auta elektryczne są bardziej bezpieczne od konwencjonalnych?

Zdecydowanie i jednoznacznie tak. Samochody elektryczne bardzo rzadko ulegają zapłonom w porównaniu do samochodów konwencjonalnych. Dzieje się między innymi dlatego, że nie mają np. układu paliwowego podatnego na wycieki łatwopalnej benzyny i oleju silnikowego. Ich komponenty rzadko nagrzewają się do wysokich temperatur, a akumulator posiada zaawansowany system ochrony, który jest aktywny zarówno w trakcie postoju oraz jazdy.

Wszystko to sprawia, że zgodnie z analizami przeprowadzanymi przez Teslę, ryzyko zapłonu samochodu elektrycznego jest ponad 10 razy niższe niż pojazdu spalinowego. Ryzyko pożaru samochodów elektrycznych minimalizują dodatkowo system awaryjnego wyłączania wysokiego napięcia oraz obwodu, który w trakcie postoju oddziela napięcie akumulatora od reszty instalacji elektrycznej auta.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych we współpracy ze Strażą Pożarną opracowało raport  dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego pojazdów elektrycznych.

Badanie przez Urząd Dozoru Technicznego stacji ładowania samochodów elektrycznych znajdujących się w hali garażowej

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 908, z późn. zm.) niektóre stacje ładowania podlegają badaniom technicznym przeprowadzanym przez UDT. Odnosi się to również do stacji ładowania, których właścicielem jest wspólnota mieszkaniowa, zarządca nieruchomości lub spółka rozliczająca zużycie energii w stacji na podstawie jej zużycia przez poszczególnych mieszkańców.

Badanie takie jest absolutną gwarancją, że urządzenia spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa i zainstalowane są we właściwy sposób. Do przeprowadzenia badania konieczne jest załączenie opinii rzeczoznawcy z dziedziny pożarnictwa, jak i wielu innych dokumentów. Samo badanie jest niekiedy bardziej kosztowne niż zainstalowane urządzenia. Polskie przepisy w tym zakresie są najbardziej rygorystyczne i najbardziej kosztowne w całej Europie.

Większość innych państw europejskich wymaga jedynie zapewnienia przez instalatora zgodności urządzeń i montażu z odpowiednimi normami, tak jak ma to miejsce w przypadku innych specjalistycznych urządzeń elektrycznych. Mimo, że w Polsce opłata emisyjna, z której finansowane mają być dopłaty do infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych wliczona jest w cenę paliwa to w praktyce znikoma część tych środków wraca do portfeli obywateli. Wiele innych Państw, z podobnych dopłat finansuje specjalne granty na usługi instalatorskie. Aby uzyskać grant należy przedstawić fakturę za usługę wystawioną przez podmiot, który zatrudnia odpowiednio przeszkolony personel.

Niezależnie od tego wszystkie urządzenia elektryczne, które sprzedawane są na polskim rynku muszą spełniać polskie i europejskie normy bezpieczeństwa. Za ich spełnienie odpowiada producent lub importer. Za prawidłowość prac instalatorskich odpowiada instalator elektryczny. Odpowiedni poziom jego kwalifikacji, uzyskany w konsekwencji przebytych szkoleń oraz egzaminacji, udokumentowany jest w książeczce SEP. Za bezpieczeństwo pojazdów odpowiada producent, który zobowiązany jest uzyskać stosowną homologację.

Co zrobić w razie dalszych obaw o bezpieczeństwo?

Jeśli mimo wszystko mieszkańcy nadal obawiają się zagrożenia pożarowego, rozwiązaniem może okazać się wystąpienie o dodatkową ekspertyzę rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Lista takich rzeczoznawców z dziedziny pożarnictwa znajduje się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

Popularne ładowarki do samochodów elektrycznych i akcesoria

  • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29091 11kW Typ 2 sila 16A 5 pin

    Przenośna ładowarka Zencar wallbox 11kW typ 2 na gniazdo siłowe 16A 5-pin

    1 318,00 1 398,00 
    Wybierz opcje
  • Uchwyt kabla ładowania samochodu elektrycznego

    Wieszaki i uchwyty na kable ładowania samochodów elektrycznych

    38,00 70,00 
    Wybierz opcje
  • Uchwyt naścienny stacji Zencar EVSE

    Uchwyt naścienny dla stacji Zencar EVSE

    44,00 
    Czytaj dalej
  • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29088 Typ 1 sila 32A 5 pin

    Przenośna ładowarka dla samochodów elektrycznych Zencar 7,4kW na gniazdo siłowe CEE 32A

    1 097,00 
    Wybierz opcje
  • Adapter ładowarki EV gniazdko naścienne 220 230 V

    Adapter do zasilania przenośnej ładowarki EV z gniazdka naściennego 220V

    59,00 
    Czytaj dalej
  • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29071 Typ 2 Schuko

    Przenośna 1-fazowa ładowarka samochodów Zencar zasilana z gniazdka 230V Schuko

    799,00 849,00 
    Wybierz opcje
  • Adapter ładowarki EV gniazdko siłowe 16 32 A

    Adapter siłowy 16/32A dla ładowarki przenośnej

    78,00 
    Wybierz opcje
  • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29092 22kW Typ 2 sila 32A 5 pin

    Przenośna ładowarka Zencar wallbox 22kW Typ 2 na gniazdo siłowe 32A 5-pin

    1 869,00 
    Czytaj dalej

Informacje na temat ładowania pojazdów

renault megane etech electric 2021 11 01

Elektryczne pojazdy Renault

Dobór samochodu elektrycznego lub hybrydy nie jest zadaniem prostym. Obecny rynek motoryzacyjny oferuje wiele samochodów, które dostarczają wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz dużej ilości przestrzeni dla osób oraz bagażu. Pośród rosnącej…
Dopłaty do stacji ładowania samochodów elektrycznych

Dopłaty do infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych

Podstawą globalnego sukcesu elektromobilności jest wzrost świadomości społecznej związany z zagrożeniami wynikającymi z rozwoju i eksploatacji transportu konwencjonalnego. By to osiągnąć konieczny jest system benefitów, w ramach którego można ubiegać…
Koszt przejechania 100km elektrykiem

Ile kosztuje 100km samochodem elektrycznym?

Pojazdy elektryczne są ekologiczne, ale czy także ekonomiczne? Jak kształtuje się zużycie energii na dystansie 100 km w ruchu miejskim, pozamiejskim i na trasie szybkiego ruchu? Szybko to wyliczamy. Sprawdzamy…
Gniazda do ładowania samochodów elektrycznych

Jakie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Pojazdy elektryczne można ładować prądem zmiennym lub stałym. Każda z tych metod ładowania oferuje specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania. W tym artykule dowiesz się jakie.