Dopłaty do samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania dla firm

Dopłaty do pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania

Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.

Ogromną większość nowych samochodów kupują w Polsce firmy. Przedsiębiorców zainteresowanych wprowadzeniem do floty aut elektrycznych zainteresuje zapewne rozporządzenie, regulujące zasady przyznawania firmom wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Oprócz kwestii wsparcia zakupu pojazdów reguluje ono kwestie dopłat do infrastruktury ich ładowania.

 • Wsparcie dla firm obejmować będzie dopłaty do zakupu ciężarówek, autobusów, samochodów osobowych oraz skuterów i łodzi
 • Wsparcie nie będzie dotyczyć jednak leasingu
 • Rozporządzenie przewiduje dopłaty do infrastruktury przeznaczonej do ładowania pojazdów elektrycznych

Jakie wsparcie zakupu pojazdu elektrycznego może uzyskać firma?  

Wysokość wsparcia różnić będzie się w zależności od kategorii pojazdu oraz rodzaju napędu lub paliwa. Poniżej opisujemy jedynie kwestie dopłat do aut elektrycznych, jednak przepisy określają również zasady dotyczące wsparcia w zakresie pojazdów wodorowych oraz na gaz ziemny.

Samochody osobowe

Wsparcie dotyczy m.in aut osobowych kategorii M1, czyli mających nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy. W ich przypadku dopłata wynosi 30%, przy czym nie więcej niż 36 tys. zł na jeden pojazd.

Warunkiem uzyskania dopłaty jest aby cena auta nie przekroczyła kwoty 125 tysięcy złotych netto (dla podatników VAT). Limit ten jest wyższy dla aut napędzanych wodorem.

Volkswagen ID

Samochody dostawcze i autobusy

Wsparcie dotyczy także:

 • Elektrycznych pojazdów dostawczych kategorii N1, N2 i N3,
 • Pojazdów przeznaczonych do przewozu osób, należących do kategorii M2 i M3,
 • Motorowerów, motocykli i czterokołowców w kategorii L.

W przypadku pojazdów kategorii N1 i M2 wsparcie może wynieść maksymalnie 30% kosztów kwalifikowanych, przy czym nie więcej niż 70 tys. zł. Na dopłatę rzędu 150 tys mogą liczyć większe samochody dostawcze kategorii N2 i do 200 tys, te należące do kategorii N3. W każdym przypadku dopłata może wynieść do 30%.

Autobusy elektryczne potraktowane zostały wyjątkowo dobrze i mogą liczyć na aż 55% wsparcia, lecz nie więcej niż 1,045 mln zł, a trolejbusy 45% kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, przy czym nie więcej niż 720 tys. zł na jeden trolejbus.

Rozporządzenie przewiduje również wsparcie dla pojazdów kategorii L czyli motorowerów, motocykli i czterokołowców. Dopłata w ich przypadku wyniesie 30%, przy czym nie więcej niż 5 tys. zł.

Dopłaty do infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych

Ograniczona liczba punktów ładowania stanowi jedną z przeszkód stojących na drodze do spopularyzowania pojazdów elektrycznych w Polsce i redukcji niskiej emisji szkodliwych gazów. Dopłaty do zakupu infrastruktury ładowania mają za zadanie tę sytuację zmienić.

Dopłaty będą różnić się w zależności od mocy punktu ładowania. Dla stacji ładowania normalnej mocy, czyli od 3,7 do 22kW, wyniesie ona nie więcej niż 25 500 zł. Stacje dużej mocy, posiadające moc od 22 do 150 kW mogą liczyć na nawet 150 000 zł wsparcia.

Jeszcze korzystniej przedstawiają się perspektywy dopłat do infrastruktury publicznego transportu zbiorowego. W ich przypadku wsparci może sięgnąć nawet do 240 tys. zł.

W przypadku infrastruktury wsparcie nie może przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych.

Ładowanie samochodów

Tryb przyznawania dopłat

Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie zakupu pojazdów jak i infrastruktury udzielane będzie inaczej niż przypadku osób fizycznych. W przypadku firm przewidziano tryb konkursowy. W jego ramach poszczególne projekty starające się o wsparcie będą oceniane i punktowane zgodnie z wytycznymi zawartymi m.in. w załączniku do rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru projektów do udzielenia wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Kryteriów oceny jest dużo i warto dobrze znać branżę elektromobilności aby właściwie przygotować wniosek. Wsparcia udzielać będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  

Popularne ładowarki do samochodów elektrycznych i akcesoria

 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29091 11kW Typ 2 sila 16A 5 pin

  Przenośna ładowarka Zencar wallbox 11kW typ 2 na gniazdo siłowe 16A 5-pin

  1 318,00 1 398,00 
  Wybierz opcje
 • Uchwyt kabla ładowania samochodu elektrycznego

  Wieszaki i uchwyty na kable ładowania samochodów elektrycznych

  38,00 70,00 
  Wybierz opcje
 • Uchwyt naścienny stacji Zencar EVSE

  Uchwyt naścienny dla stacji Zencar EVSE

  44,00 
  Czytaj dalej
 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29088 Typ 1 sila 32A 5 pin

  Przenośna ładowarka dla samochodów elektrycznych Zencar 7,4kW na gniazdo siłowe CEE 32A

  1 097,00 
  Wybierz opcje
 • Adapter ładowarki EV gniazdko naścienne 220 230 V

  Adapter do zasilania przenośnej ładowarki EV z gniazdka naściennego 220V

  59,00 
  Czytaj dalej
 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29071 Typ 2 Schuko

  Przenośna 1-fazowa ładowarka samochodów Zencar zasilana z gniazdka 230V Schuko

  799,00 
  Wybierz opcje
 • Adapter ładowarki EV gniazdko siłowe 16 32 A

  Adapter siłowy 16/32A dla ładowarki przenośnej

  78,00 
  Wybierz opcje
 • Mobilny Wallbox Milivolt Zencar EVM29092 22kW Typ 2 sila 32A 5 pin

  Przenośna ładowarka Zencar wallbox 22kW Typ 2 na gniazdo siłowe 32A 5-pin

  1 869,00 
  Czytaj dalej

Informacje na temat ładowania pojazdów

renault megane etech electric 2021 11 01

Elektryczne pojazdy Renault

Dobór samochodu elektrycznego lub hybrydy nie jest zadaniem prostym. Obecny rynek motoryzacyjny oferuje wiele samochodów, które dostarczają wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz dużej ilości przestrzeni dla osób oraz bagażu. Pośród rosnącej…
Dopłaty do stacji ładowania samochodów elektrycznych

Dopłaty do infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych

Podstawą globalnego sukcesu elektromobilności jest wzrost świadomości społecznej związany z zagrożeniami wynikającymi z rozwoju i eksploatacji transportu konwencjonalnego. By to osiągnąć konieczny jest system benefitów, w ramach którego można ubiegać…
Koszt przejechania 100km elektrykiem

Ile kosztuje 100km samochodem elektrycznym?

Pojazdy elektryczne są ekologiczne, ale czy także ekonomiczne? Jak kształtuje się zużycie energii na dystansie 100 km w ruchu miejskim, pozamiejskim i na trasie szybkiego ruchu? Szybko to wyliczamy. Sprawdzamy…
Gniazda do ładowania samochodów elektrycznych

Jakie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Pojazdy elektryczne można ładować prądem zmiennym lub stałym. Każda z tych metod ładowania oferuje specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania. W tym artykule dowiesz się jakie.