Dopłaty do samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania dla firm

Dopłaty do pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania

Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.

Ogromną większość nowych samochodów kupują w Polsce firmy. Przedsiębiorców zainteresowanych wprowadzeniem do floty aut elektrycznych zainteresuje zapewne rozporządzenie, regulujące zasady przyznawania firmom wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Oprócz kwestii wsparcia zakupu pojazdów reguluje ono kwestie dopłat do infrastruktury ich ładowania.

  • Wsparcie dla firm obejmować będzie dopłaty do zakupu ciężarówek, autobusów, samochodów osobowych oraz skuterów i łodzi
  • Wsparcie nie będzie dotyczyć jednak leasingu
  • Rozporządzenie przewiduje dopłaty do infrastruktury przeznaczonej do ładowania pojazdów elektrycznych

Jakie wsparcie zakupu pojazdu elektrycznego może uzyskać firma?  

Wysokość wsparcia różnić będzie się w zależności od kategorii pojazdu oraz rodzaju napędu lub paliwa. Poniżej opisujemy jedynie kwestie dopłat do aut elektrycznych, jednak przepisy określają również zasady dotyczące wsparcia w zakresie pojazdów wodorowych oraz na gaz ziemny.

Samochody osobowe

Wsparcie dotyczy m.in aut osobowych kategorii M1, czyli mających nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy. W ich przypadku dopłata wynosi 30%, przy czym nie więcej niż 36 tys. zł na jeden pojazd.

Warunkiem uzyskania dopłaty jest aby cena auta nie przekroczyła kwoty 125 tysięcy złotych netto (dla podatników VAT). Limit ten jest wyższy dla aut napędzanych wodorem.

Volkswagen ID

Samochody dostawcze i autobusy

Wsparcie dotyczy także:

  • Elektrycznych pojazdów dostawczych kategorii N1, N2 i N3,
  • Pojazdów przeznaczonych do przewozu osób, należących do kategorii M2 i M3,
  • Motorowerów, motocykli i czterokołowców w kategorii L.

W przypadku pojazdów kategorii N1 i M2 wsparcie może wynieść maksymalnie 30% kosztów kwalifikowanych, przy czym nie więcej niż 70 tys. zł. Na dopłatę rzędu 150 tys mogą liczyć większe samochody dostawcze kategorii N2 i do 200 tys, te należące do kategorii N3. W każdym przypadku dopłata może wynieść do 30%.

Autobusy elektryczne potraktowane zostały wyjątkowo dobrze i mogą liczyć na aż 55% wsparcia, lecz nie więcej niż 1,045 mln zł, a trolejbusy 45% kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, przy czym nie więcej niż 720 tys. zł na jeden trolejbus.

Rozporządzenie przewiduje również wsparcie dla pojazdów kategorii L czyli motorowerów, motocykli i czterokołowców. Dopłata w ich przypadku wyniesie 30%, przy czym nie więcej niż 5 tys. zł.

Dopłaty do infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych

Ograniczona liczba punktów ładowania stanowi jedną z przeszkód stojących na drodze do spopularyzowania pojazdów elektrycznych w Polsce i redukcji niskiej emisji szkodliwych gazów. Dopłaty do zakupu infrastruktury ładowania mają za zadanie tę sytuację zmienić.

Dopłaty będą różnić się w zależności od mocy punktu ładowania. Dla stacji ładowania normalnej mocy, czyli od 3,7 do 22kW, wyniesie ona nie więcej niż 25 500 zł. Stacje dużej mocy, posiadające moc od 22 do 150 kW mogą liczyć na nawet 150 000 zł wsparcia.

Jeszcze korzystniej przedstawiają się perspektywy dopłat do infrastruktury publicznego transportu zbiorowego. W ich przypadku wsparci może sięgnąć nawet do 240 tys. zł.

W przypadku infrastruktury wsparcie nie może przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych.

Ładowanie samochodów

Tryb przyznawania dopłat

Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie zakupu pojazdów jak i infrastruktury udzielane będzie inaczej niż przypadku osób fizycznych. W przypadku firm przewidziano tryb konkursowy. W jego ramach poszczególne projekty starające się o wsparcie będą oceniane i punktowane zgodnie z wytycznymi zawartymi m.in. w załączniku do rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru projektów do udzielenia wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Kryteriów oceny jest dużo i warto dobrze znać branżę elektromobilności aby właściwie przygotować wniosek. Wsparcia udzielać będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  

Ładowanie samochodu elektrycznego koszt

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Najtańszą metodą ładowania samochodu elektrycznego jest uzupełnianie energii w domu – z gniazdka lub za pomocą własnej stacji (Wallbox). Dowiedz się ile wydasz na ładowanie samochodu w domu.
Bateria samochód elektryczny - czas ładowania

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Czas ładowania akumulatora w samochodzie elektrycznym zależy od jego pojemności oraz mocy prądu, jakim jest ładowany. Dowiedz się ile potrwa naładowanie auta w domu i w trasie.
BMW X5 PHEV Plug-in Electric Wallbox Pulsar Plus

Dlaczego ładowanie samochodu elektrycznego w hali garażowej jest całkowicie bezpieczne?

Ładowanie samochodów we wspólnej hali garażowej wzbudza często niepokój pozostałych użytkowników garażu związany z obawą o zagrożenie pożarem. Jak jednak pokazują statystyki, samochody elektryczne są pod tym względem bezpieczniejsze od…
Instalacja ladowarki elektrycznej w garażu

O czym musisz pamiętać instalując ładowarkę do samochodów elektrycznych w swoim garażu?

Planujesz instalację ładowarki do aut elektrycznych (wallbox) w swoim garażu? Jeśli nie masz wystarczających umiejętności technicznych wówczas zainstalowanie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego może się wydać zadaniem skomplikowanym. Od czego…
Ładowanie samochodu elektrycznego kablem typu 2

Na co zwrócić uwagę przed zakupem stacji ładowania samochodu?

Przed wyborem stacji ładowania samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przedstawiamy ich listę, która pozwoli uniknąć błędów, ułatwi sformułowanie potrzeb i wybór najlepszej konfiguracji.
Rozliczenia z użytkownikami publicznych stacji ładowania samochodów

Pobieranie opłat za ładowanie samochodów elektrycznych

Dowiedz się na temat procesu pobierania opłat za ładowanie w stacjach ładowania samochodów elektrycznych oraz istotnych w tym kwestiach technicznych
Ładowarka naścienna Enelion Wallbox

Jak naładować samochód elektryczny?

Samochód elektryczny naładować można na kilka różnych sposobów. Uzupełnienie energii w bateriach możliwe jest: ze zwykłego lub siłowego gniazdka naściennego przy pomocy ładowarki przenośnej AC, z naściennej lub wolno stojącej…
Poznaj standardy wtyczek i gniazd ładowania prądem stałym

Standardy wtyczek i gniazd ładowania prądem stałym (DC)

W samochodach elektrycznych stosowane są rozmaite gniazda. Niektóre umożliwiają ładowanie prądem przemiennym, inne stałym, a niektóre jednym i drugim. Poniższy artykuł wyjaśnia, jakie rozróżniamy złącza do ładowania prądem stałym (DC).