Pobieranie opłat za ładowanie samochodów elektrycznych

Dowiedz się na temat różnych wariantów pobierania opłat za ładowanie w publicznych stacjach ładowania samochodów elektrycznych.
Rozliczenia z użytkownikami publicznych stacji ładowania samochodów

Pobieranie opłat w publicznych stacjach ładowania wymagać będzie obsługi klienta, kalkulacji należności i systemu ich pobierania. Sposób organizacji tych procesów będzie różny dla hoteli, parkingów, biur i osiedli.

W przypadku hoteli możliwe będzie prowadzenie rozliczeń przez recepcję. Biura i osiedla będą rozliczać się z użytkownikami okresowo, a stacje na parkingach całkowicie publicznych powinny umożliwić automatyczne rozliczenia z użytkownikami, płatności ad hoc oraz zdalną obsługę klienta poprzez telefon (infolinię).

Uchwalona w 2018 roku ustawa o elektromobilności stworzyła ramy formalne dla czerpania zysków z ładowania samochodów elektrycznych. O ile ustawa reguluje niektóre kwestie pobierania opłat za ładowanie w tzw. ogólnodostępnych punktach ładownia o tyle jej przepisy nie dotyczą obiektów, w których dostęp ogólny jest wyłączony.

Łączność ze stacją ładowania

W każdym wariantów prowadzenia rozliczeń publiczna stacja ładowania powinna pozwalać na zdalny lub kablowy dostęp do ustawień i historii ładowania. Niezbędny będzie zatem modem GSM/3G/4G/5G, moduł WLAN lub Ethernet.

Moduł taki będzie konieczny nie tylko ze względów praktycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ogólnodostępne stacje ładowania powinny być połączone z centralną Ewidencją Infrastruktury Paliw Alternatywnych.

Oprogramowanie stacji ładowania samochodów

Większość publicznych ładowarek samochodów zapewni dostęp do dwóch różnych systemów informatycznych: darmowego systemu lokalnego, zainstalowanego wewnątrz urządzenia oraz systemu zewnętrznego, połączenie z którym wymagać będzie komunikacji stacji z internetem.

Wewnętrzne oprogramowanie stacji ładowania dostępne będzie zazwyczaj za pośrednictwem lokalnej sieci komputerowej, poprzez zwykłą przeglądarkę internetową. System taki pozwoli na konfigurację stacji, diagnostykę i co istotne z punktu widzenia rozliczeń – odczyt historii ładowania w podziale na użytkowników. Dzięki temu rejestrowi historii ładowania łatwo ustalimy pobór energii na użytkownika i ręcznie obciążymy go kosztami. Prowadzenie rozliczeń za pomocą takiego systemu sprawdzi się w przypadku hotelu, biura lub budownictwa wielorodzinnego, nie będzie właściwe jednak w przypadku urządzeń zainstalowanych na parkingach publicznych.

Oprogramowanie w chmurze

Dlatego właśnie publiczna ładowarka powinna zapewnić dodatkową możliwość połączenia z systemami zewnętrznymi. Taki system zainstalowany będzie na zewnętrznym serwerze, czyli w tzw. chmurze. Aby połączyć się z nim stacja będzie wymagać modemu GSM/3G/4G/5G.

Podstawowym językiem komunikacji publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych z tymi systemami jest protokół OCPP. Warto więc zwrócić uwagę aby ładowarka umożliwiała komunikację poprzez wersję 1.5 lub 1.6 tego protokołu. Większość systemów informatycznych wymaga certyfikacji urządzeń do pracy w systemie. Dlatego istotne jest aby wybrać stację ładowania, która zapewni kompatybilność z jak największą liczbą systemów informatycznych.

Pozostałe elementy wyposażenia stacji ładowania

Podstawowymi narzędziami identyfikacji użytkowników będą karty RFID lub aparat telefoniczny użytkownika. Wybierając publiczną ładowarkę, warto więc upewnić się, że konfiguracja obejmuje czytnik kart tego typu. Licznik energii podobnie jak modem GSM jest standardowym i wymaganym przez przepisy wyposażeniem stacji publicznej.  

Rzadziej spotykanymi elementami stacji ładowania będą terminale płatnicze. Z uwagi na wysoki koszt, ich występowanie ogranicza się często do stacji DC. Technologia płatności kartowych, będzie zresztą odchodzić w przeszłość, podobnie jak dzieje się obecnie z płatnościami gotówkowymi. Terminale płatnicze będą ustępowały miejsca wygodnym i szybkim systemom opartym na kartach RFID, kodach QR i płatnościach mobilnych.

Dopłaty do pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania

Dopłaty do samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania dla firm

Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.
Poznaj standardy wtyczek i gniazd ładowania prądem stałym

Standardy wtyczek i gniazd ładowania prądem stałym (DC)

W samochodach elektrycznych stosowane są rozmaite gniazda. Niektóre umożliwiają ładowanie prądem przemiennym, inne stałym, a niektóre jednym i drugim. Poniższy artykuł wyjaśnia, jakie rozróżniamy złącza do ładowania prądem stałym (DC).
Stacja ładowania pojazdów

Jak wybrać ładowarkę dla miejsc publicznych: hoteli, parkingów, biur?

Dowiedz się jakie cechy powinna mieć publiczna ładowarka samochodów elektrycznych i sprawdź jak wybrać tę najlepszą, która spełni oczekiwania użytkowników!
Naścienna publiczna lub domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych Enelion Stilo

Jak wybrać domową lub przenośną ładowarkę samochodu/hybrydy plug in

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydy plug in?
Dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych

Dopłaty do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych

Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.
Ładowanie samochodu elektrycznego kablem typu 2

Moc stacji, a czas ładowania samochodu elektrycznego

Czas ładowania pojazdu zależy głównie od tego czy energii dostarczamy ze stacji AC czy DC. Skąd to rozróżnienie? Otóż, w dużym skrócie prąd stały (DC) nie wymaga przetworzenia zanim trafi…
Kabel ładowania samochodu elektrycznego typ 2 IP65 22kW 32A

Standardy wtyczek i gniazd ładowania samochodów elektrycznych prądem przemiennym (AC)

Jakie rodzaje gniazd i wtyczek stosowane są w ładowaniu samochodów elektrycznych? Jak je rozróżnić? W jakich modelach aut elektrycznych występują? Odpowiedzi na te pytania postaramy się dostarczyć w tym artykule.
Worm's Eye View Photograph of Modern Building

Obowiązki deweloperów w zakresie infrastruktury ładowania

Wielu deweloperów zwraca się do nas z pytaniami o wymogi prawne i techniczne w zakresie infrastruktury ładowania jakie powinny spełnić nowo powstające inwestycje. W tym artykule postaramy się na nie…