Smog fotochemiczny, czyli jak zagrażają nam spaliny
Smog fotochemiczny po raz pierwszy zaczął stanowić poważny problem w Los Angeles, dlatego często nazywany jest imieniem tego miasta.
Smog fotochemiczny. Jak powstaje i czym grozi?
Smog fotochemiczny pojawia się najczęściej pomiędzy czerwcem a wrześniem. Dla jego powstania konieczne są wysokie nasłonecznienie, temperatura powietrza powyżej 30 stopni i bezwietrzna pogoda.
Spaliny są źródłem gazów i pyłów, które trafiają do płuc i osadzają się na elewacjach budynków.
Ten zbieg czynników, w połączeniu z dużym ruchem pojazdów, powoduje, że spaliny reagują ze światłem, prowadząc do powstawania silnych utleniaczy (m.in. ozonu), formaldehydu, acetaldehydu, PAN oraz nadtlenku wodoru. Objawami ich wdychania są:
Drapanie w gardle i kaszel
Bóle głowy
Zmęczenie i senność
Podwyższone ciśnienie tętnicze i szybsze tętno
Obrzęki płuc
Smog taki przypomina brudną mgłę. Może być on na tyle gęsty, aby ograniczyć widoczność do 800 metrów, co może zagrażać bezpieczeństwu kierowców.
Smog fotochemiczny w polskich miastach
Powstawanie smogu fotochemicznego odnotowano w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu.
Smog fotochemiczny powstaje pod wpływem światła, temperatury i braku cyrkulacji powietrza.
Jak przeciwdziałać smogowi fotochemicznemu?
Sposobami radzenia sobie ze smogiem fotochemicznym są:
Restrykcyjne normy spalin aut o napędzie spalinowym
Ograniczenie ruchu samochodowego w centrach miast
Ograniczenia prędkości na drogach
Budowa i korzystanie z parkingów typu park & ride poza centrami miast i korzystanie z transportu publicznego.
Planujesz instalację ładowarki do aut elektrycznych (wallbox) w swoim domu? Jeśli nie masz wystarczających umiejętności technicznych wówczas zainstalowanie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego może się wydać zadaniem skomplikowanym. Od czego…
Przed wyborem stacji ładowania samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przedstawiamy ich listę, która pozwoli uniknąć błędów, ułatwi sformułowanie potrzeb i wybór najlepszej konfiguracji.
Samochód elektryczny naładować można na kilka różnych sposobów. Uzupełnienie energii w bateriach możliwe jest: ze zwykłego lub siłowego gniazdka naściennego przy pomocy ładowarki przenośnej AC, z naściennej lub wolno stojącej…
Jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego? Kto może ubiegać się o taką dopłatę i na jaki pojazd? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w tym artykule.
W samochodach elektrycznych stosowane są rozmaite gniazda. Niektóre umożliwiają ładowanie prądem przemiennym, inne stałym, a niektóre jednym i drugim. Poniższy artykuł wyjaśnia, jakie rozróżniamy złącza do ładowania prądem stałym (DC).
Dowiedz się jakie cechy powinna mieć publiczna ładowarka samochodów elektrycznych i sprawdź jak wybrać tę najlepszą, która spełni oczekiwania użytkowników!